naglowek
menu
menu
naglowek

Trudna droga do szkoły

Autor: Edi Data 2011-01-11 20:49:56
Skórzewo to wieś oddalona zaledwie 20 kilometrów od Bydgoszczy. Jak mówią jej mieszkańcy, cywilizacja tam jeszcze nie dotarła. Miejscowość łączą bowiem ze światem dwie drogi, które drogami są tylko z nazwy. A najbardziej cierpią na tym dzieci.
Od pięciu lat, dzieci ze wsi Skórzewo niedaleko Bydgoszczy wychodzą o świcie z domów i idą do oddalonej o blisko trzy kilometry szkoły. Idą najkrótszą drogą, choć szlak łączący Skórzewo z pobliskim Kołaczkowem, drogi nie przypomina.

- Dzieci, jak idą do szkoły, to bardzo często dochodzą do niej zamoczone, zabłocone. Bywa też tak, że zostają w domu i nie idą do szkoły – opowiada Justyna Kolanowska, mieszkanka Skórzewa.

Mieszkańcy Skórzewa wielokrotnie prosili o pomoc dyrekcję podstawówki, w której uczą się ich dzieci.

- Problem jest mi znany. Kiedy tylko ktoś mi zgłasza tę sprawę to dzwonię do gminy. Tam, gdy słyszą, że chodzi o Skórzewo, to wysyłają do nas odpowiednią osobę i ona zleca wyrównanie tej drogi, bo nic innego nie można zrobić. A później sprawa wraca do normy. I znowu zamiast drogi mamy bajoro – mówi  Jacek Osiński, dyrektor szkoły w Kołaczkowie.

Dlaczego władze nie zapewniły dzieciom przejazdu do szkoły bezpiecznym gimbusem? Zgodnie z prawem, taki transport musi być zorganizowany, jeśli szkoła jest oddalona co najmniej o trzy kilometry od domu ucznia. Sprawdziliśmy, czy droga do Skórzewa spełnia ten wymóg.

- Gimbus nie dojeżdża do nas, bo zabrakło 200 m do wymaganej przez ustawę odległości. Ja rozumiem przepisy, wymogi, ustawy, ale właściwie życie dzieci ze Skórzewa wygląda bardzo ciężko – komentuje sytuację Anna Fanclau, mieszkanka Skórzewa.

Za stan drogi, którą pokonują codziennie dzieci ze Skórzewa odpowiadają władze gminy w pobliskim Szubinie.

- Rozważamy taki układ, aby podpisać umowy z tymi rodzicami. Na ich podstawie w dniach, kiedy droga jest nieprzejezdna, rodzice dostarczaliby swoje dzieci do szkoły własnym transportem i za to będą mięli zapłacone – mówi Mariusz Piotrkowski, zastępca burmistrza gminy Szubin.

Mieszkańców Skórzewa propozycja burmistrza nie zadowala. Przypominają, że błotnistą drogę trudno pokonać nawet samochodem.

- Tą drogą się jedzie tak, że wszystko od spodu trze. Po przejechaniu tej drogi wszystko  jest pourywane. Trzeba by pojechać do mechaniki i rachunek za niego wystawić gminie – odpowiada na propozycję burmistrza Mirosław Grobelki, mieszkaniec Skórzewa.

W tym tygodniu władze gminy mają się spotkać z mieszkańcami Skórzewa i złożyć propozycję rozwiązania problemu. Jeśli gminni urzędnicy rzeczywiście chcą pomóc mieszkańcom, nie będą więcej używać argumentu o dwustu metrach drogi, które uniemożliwiają przyjazd do wsi gimbusa.
                                                                
                                                                         (źródło: www.uwaga.onet.pl )
logowanie

Login:

Hasło:

zyczenia
ogloszenie

Autor: iwo

http://szubin.pl/rozklady-jazdy.html / Tutaj znajdziesz aktualny rozkład jazdy komunik. samochodowej - dzięki szubin.pl /

Dodaj ogłoszenie
rozklad

NAJBLIŻSZE AUTOBUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 06:51:00
NIE KURSUJE 25.XII, 1.I, I 1 DZIEŃ WIELKIEJ NOCYDOKĄD: SZUBIN
(PL. KOŚCIELNY)
GODZINA: 06:55:00
KURSUJE W DNI NAUKI SZKOLNEJ


NAJBLIŻSZE BUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 07:26:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZE ORAZ W SOBOTYDOKĄD: SZUBIN
GODZINA: 08:33:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZE


Zobacz rozkład PKS/BUS
separator separator separator separator
Kołaczkowo 2008r.