naglowek
menu
menu
naglowek

Podtopienia i powodzie

Autor: Edi Data 2011-01-13 20:53:06

Zalana droga i podtopione domy to rzeczywistość z jaką zmagają się mieszkańcy ul.Słonecznej w Kołaczkowie. Ludzie od lat proszą o wybudowanie kanalizacji, która rozwiązałaby ich problemy. Niestety bezskutecznie. W budżecie gminy dotychczas nie znaleziono pieniędzy na tę inwestycję.

Tak wygląda ul. Słoneczna - dwa dni deszczu i pokonanie tej drogi jest bardzo trudne a to nie największy problem mieszkańców. Gorzej, że woda dostaje się do domów.

W wielu domach poziom wody w piwnicach jest tak wysoki, że nie pozwala na palenie w piecach. Niektórzy już od kilku dni nie ogrzewają mieszkań.

Ludzie ratują się jak mogą. Mimo to efekt jest marny.

Władze gminy przyznają - wiemy o problemach mieszkańców Kołaczkowa i jednocześnie podkreślają - w budżecie nie ma pieniędzy na tę inwestycję.

Jeśli gmina dostanie dofinansowanie na budowę kanalizacji w Kołaczkowie problemy mieszkańców ul.Słonecznej znikną być może za 4 lata.

(frag. tekstu z reportażu TVP Bydgoszcz emitowanego w "Zbliżeniach" dn. 23.11.2010r.)

W ostatnich dniach brak kanalizacji, intensywne opady, woda roztopowa spływająca z okolicznych pól i woda przesiąkająca z gruntu stały się przyczyna podtopień również na innych ulicach Kołaczkowa.

Mówi Sołtys, Irena Wojciechowska:

"Problem dotyczy całego Kołaczkowa.....prawie wszyscy mieszkańcy mają wodę w piwnicach. Teraz ratujemy ulicę Powstańców Wlkp. , w okolicach JUDYMA......od 4 dni jest tam wypompowywana woda z ulicy, aby ludzie mogli wejść na swoje posesje. Ustawiono wał z prawie 200 worków z piaskiem, które mają za zadanie zatrzymać wodę z pola, z którego spływa na ul. Powstańców.

Nie jest to tylko problem samego Kołaczkowa....... praktycznie jest to problem całej Polski......wysoki poziom wód gruntowych robi swoje......są powodzie, wylewają rzeki, stawy, jeziora.......a tam gdzie są zaniedbania np. melioracyjne, czy uszkodzenia w drenarkach......woda nie schodzi, jak należy, tylko się zatrzymuje i ....zalewa.

Jesteśmy w kontakcie z Firmą SANITRANS, która czeka na odpowiednią temperaturę, aby mogła wjechać i próbować tzw. " kretem " udrożnić kanał od studzienki przy ulicy Polnej w kierunku Łachowa. Być może przyjadą nawet dziś.....jak uznają, że temperatura im pozwoli. Nie mogą działać przy minusowych temp. ! Jeżeli uda się tę rurę udrożnić to na pewno część wód, które stoją w tej chwili przed tą studzienką i zalewają okoliczne posesje, popłynie dalej....

Między naszym sołectwem a Urzędemj Miejskim jest praktycznie "gorąca linia" - jest na pewno dobra wola z ich strony, pomagają nam jak mogą."

logowanie

Login:

Hasło:

zyczenia
ogloszenie

Autor: iwo

http://szubin.pl/rozklady-jazdy.html / Tutaj znajdziesz aktualny rozkład jazdy komunik. samochodowej - dzięki szubin.pl /

Dodaj ogłoszenie
rozklad

NAJBLIŻSZE AUTOBUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 06:48:00
KURSUJE W SOBOTY, NIEDZIELE I ŚWIĘTA, NIE KURSUJE 25.XII, 1.I, I 1 DZIEŃ WIELKIEJ NOCYDOKĄD: SZUBIN
(PL. KOŚCIELNY)
GODZINA: 06:55:00
KURSUJE W DNI NAUKI SZKOLNEJ


NAJBLIŻSZE BUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 07:26:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZE ORAZ W SOBOTYDOKĄD: SZUBIN
GODZINA: 08:33:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZE


Zobacz rozkład PKS/BUS
separator separator separator separator
Kołaczkowo 2008r.