naglowek
menu
menu
naglowek

Poświęcenie nowego przydrożnego Krzyża

Autor: iwo Data 2012-04-10 10:48:17
Na rozdrożu dróg, na granicy Kołaczkowa i Stanisławki, stoi przydrożny Krzyż z ukrzyżowanym Panem Jezusem !

45 lat temu pan Józef Ptak wraz z Walerianem Bocianem wykonali drewniany Krzyż z figurką ukrzyżowanego Pana Jezusa i postawili go na skrzyżowaniu dróg łączących Kołaczkowo i Stanisławkę. Przez te wszystkie lata mieszkańcy dbali o figurę - Krzyż był ogrodzony płotem, w ogrodzeniu rosły kwiaty, które upiększały teren. A najważniejsze jest to, że ten przydrożny Krzyż przez wiele lat był miejscem spotkań, modłów i śpiewu mieszkańców w czasie majowych nabożeństw.

Prawie pół wieku dało się we znaki drewnianej konstrukcji - drewno spróchniało i uległo, niestety, wpływowi warunków atmosferycznych. Po raz kolejny należy się ukłon w stronę Państwa Ptaków - Ryszard - syn Józefa - po 45 latach od postawienia Krzyża przez ojca - stawia nowy Krzyż.....w tym samym miejscu, gdzie zrobił to Jego ojciec. Stal nierdzewna, z której Krzyż wykonał, na pewno oprze się warunkom atmosferycznym  i wytrzyma jeszcze dłużej niż drewniany Krzyż Pana Józefa. 

Darczyńcy nowego Krzyża Panu Ryszardowi Ptakowi z pomocą przyszli inni mieszkańcy : Rafał Szarowski wykonał prace spawalnicze, przy naprawie  ogrodzenia oraz wkopaniu Krzyża pomagali  Pan Jerzy Kantek z synem Krzysztofem oraz Marcin Rygiewicz. Za kostkę w ogrodzeniu Krzyża dziękujemy Krzysztofowi Obrębskiemu oraz Grzegorzowi Kliczykowskiemu.

Zdemontowany drewniany Krzyż został, zgodnie z tradycją, spalony w ognisku. Pozostała jedynie figurka Pana Jezusa, którą, po odnowieniu,  umieszczono na nowym Krzyżu.

Przydrożne Kaplice i Krzyże od lat są wpisane w tradycję polskiej wsi - tym bardziej cieszy inicjatywa mieszkańców, którzy dbają o to, aby tradycja ta nigdy nie zaginęła.

12 kwietnia 2012 roku, o godzinie 18.00  mieszkańcy Kołaczkowa, Stanisławki i okolic spotkają się na tym skrzyżowaniu, aby uczestniczyć w uroczystym poświęceniu nowego Krzyża przez Proboszcza naszej Parafii, księdza Kanonika Mirosława Wdowiaka. Po poświęceniu zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta, na którą wraz z naszym Proboszczem, zapraszamy wszystkich parafian.

 15 kwietnia 2012r. - w Mszy Świętej odprawionej przez  Proboszcza Mirosława Wdowiaka przy nowym Krzyżu wzięło udział ponad 120 osób. Msza Święta miała bardzo uroczysty charakter - kazanie skupione było na tematyce związanej z Krzyżem i Jego znaczeniem dla wspólnoty katolickiej.

 

logowanie

Login:

Hasło:

zyczenia
ogloszenie

Autor: iwo

http://szubin.pl/rozklady-jazdy.html / Tutaj znajdziesz aktualny rozkład jazdy komunik. samochodowej - dzięki szubin.pl /

Dodaj ogłoszenie
rozklad

NAJBLIŻSZE AUTOBUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 07:05:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZEDOKĄD: SZUBIN
(PL. KOŚCIELNY)
GODZINA: 06:55:00
KURSUJE W DNI NAUKI SZKOLNEJ


NAJBLIŻSZE BUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 07:26:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZE ORAZ W SOBOTYDOKĄD: SZUBIN
GODZINA: 08:33:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZE


Zobacz rozkład PKS/BUS
separator separator separator separator
Kołaczkowo 2008r.