naglowek
menu
menu
naglowek

Ustawa "śmieciowa" na zebraniu wiejskim w Kołaczkowie - 12.04.2013

Autor: iwo Data 2013-04-12 21:50:02

Po raz kolejny mieszkańcy Sołectwa Kołaczkowo spotkali się na zebraniu wiejskim w celu bliższego zapoznania się z Ustawą "śmieciową", do przestrzegania której zmusza nas członkostwo w Unii Europejskiej.

W zebraniu wzięło udział 51 mieszkańców Sołectwa. Z ramienia Urzędu Miejskiego gościliśmy Burmistrza Szubina Ignacego Pogodzińskiego, Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska Iwonę Kubiak oraz Alicję Hoffman i kierownika Wydziału Gosp. Komunalnej Wiesława Stepczyńskiego.

Zebranie otworzyła Sołtys Sołectwa Kołaczkowo Violetta Kończal. Po powitaniu zebranych mieszkańców oraz przybyłych gości oddała głos Naczelnikowi Ochrony Środowiska Pani Iwonie Kubiak, która obszernie przedstawiła założenia Ustawy "śmieciowej"

Następnie zabrał głos Burmistrz Pan Ignacy Pogodziński - stwierdził, że nie należy się zbyt gorączkować tą Ustawą i zasadami funkcjonowania jej na terenie gminy. Wszystko będzie funkcjonowało podobnie jak dotychczas.....każdy będzie miał pojemnik oraz worki, które z poszczególnych posesji będzie odbierać firma, która wygra przetarg i będzie działała na terenie gminy.

Zmienią się tylko ceny - najbardziej dotkliwie odczują to rodziny wielodzietne! W gminie Szubin, przez  pierwsze 6 miesięcy funkcjonowania nowych zasad, stawki się nie zmienią. Po przyjrzeniu się, jak ten system zadziała - Burmistrz będzie próbował wyjść naprzeciw potrzeb mieszkańców gminy i....najprawdopodobniej....zaproponuje obniżkę stawki na osobę dla piątej i kolejnej osobie w rodzinie!

Jako mieszkańcy, mamy nadzieję, że firma, która wygra przetarg, zaproponuje takie stawki Burmistrzowi, że będzie On mógł w ten sposób pomóc najuboższym rodzinom w gminie !!!                                     Nie można mieć pretensji do Burmistrza, urzędników czy do rady o te zmiany - są to dyrektywy unijne - a płacimy my wszyscy.......i właściwie nikogo z tych odgórnych decydentów nie interesuje, czy będzie nas : emerytów, rencistów, bezrobotnych, będących na garnuszku Opieki Społecznej, rodziny wielodzietne stać na płacenie takich stawek !!!

Obecni na zebraniu buntowali się właśnie tej podwyżce, która najbardziej uderza najbiedniejszych ! Burmistrz obiecuje , po półrocznym funkcjonowaniu nowych zasad, zająć się pomocą dla tych , którzy będą mieli problemy z płatnościami.

Poza tym Burmistrz udzielił odpowiedzi na stawiane pytania przez mieszkańców: sprzątanie dzikich wysypisk - w dalszym ciągu do sprzątnięcia ich zobowiązani są właściciele terenu czy posesji, gdzie takie wysypisko się znajduje.

Padło pytanie o sklepy, szkoły, zakłady pracy - w dalszym ciągu te podmioty muszą same zawierać umowy bez pośrednictwa UM.

Poinformowano także mieszkańców, że na terenie Gminnej Spółdzielni będzie punkt odbioru wszelkich śmieci , które nie mieszczą się w zakresie zbiórki w pojemniki czy worki na poszczególnych posesjach. M.in. wielkogabarytowe ........ one też będą musiały być posegregowane !!

Poruszono także problem braku koszy na śmieci na poszczególnych ulicach - odpowiedż Burmistrza była prosta: jak postawi kosze na ulicach to my, mieszkańcy, zapłacimy za ich wywóz. Chyba nam się to nie opłaci ! 

Po raz kolejny obecni poruszyli temat wałęsających się psów - po pierwsze stanowią zagrożenie, po drugie brudzą......kto ma po nich sprzątać ??? Nikt nie życzy sobie sprzątania po wielkich psach, które załatwiają swoje potrzeby pod cudzymi płotami a właściciele się nimi nie interesują ! Naszym zdaniem jest to zadanie dla dzielnicowego, który powinien "ukochać" tych właścicieli najwyższym mandatem......do skutku - aż opłaci im się zrobić kojec i tam trzymać swojego pupila i ....po nim sprzątać.

Sołtys Kołaczkowa Violetta Kończal przekazała mieszkańcom informację dot. zbiórki "elektrośmieci ", która odbędzie się od najbliższego wtorku. Koło ekologiczne, działające na terenie SP pod kierownictwem nauczycielki Barbary Gwiazdy, postawi na terenie szkolnym pojemniki, do których mieszkańcy będą mogli wrzucić niepotrzebne monitory, telewizory i inne elektrosprzęty.....Zbiórka potrwa kilkanaście dni. Jest to okazja do pozbycia się niepotrzebnego sprzętu.

Wracając do Ustawy - urzędnicy przybliżyli nieco zasady jakimi będzie ona się kierować, ale spotkali się z burzliwymi protestami: ktoś coś wymyślił a .....zapłacimy za to my !!!

Na tym zebranie zakończono a zbulwersowani mieszkańcy rozeszli się do domów.

 

logowanie

Login:

Hasło:

zyczenia
ogloszenie

Autor: iwo

http://szubin.pl/rozklady-jazdy.html / Tutaj znajdziesz aktualny rozkład jazdy komunik. samochodowej - dzięki szubin.pl /

Dodaj ogłoszenie
rozklad

NAJBLIŻSZE AUTOBUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 04:45:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZEDOKĄD: KCYNIA,P.DW.
(PRZEZ SZUBIN, PL. KOŚCIELNY )
GODZINA: 00:00:00
NIE KURSUJE 25.XII, 1.I, I 1 DZIEŃ WIELKIEJ NOCY


NAJBLIŻSZE BUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 05:26:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZEDOKĄD: SZUBIN
GODZINA: 06:28:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZE


Zobacz rozkład PKS/BUS
separator separator separator separator
Kołaczkowo 2008r.