naglowek
menu
menu
naglowek

W Kołaczkowie i Stanisławce ruszył projekt "Rowerem piękniej i bezpieczniej"

Autor: Edi Data 2014-09-07 16:31:58

Bądź widoczny! Bądź bezpieczna!

 

Czy młodzież można przekonać do stosowania nowych przepisów w ruchu drogowym w zakresie używania elementów odblaskowych w terenie niezabudowanym po zmierzchu? W miejscowości Kołaczowo, gmina Szubin, przy drodze krajowej nr 5, Grupa Inicjatywna wraz ze Stowarzyszeniem „Nasza Nadzieja”, przedstawicielem policji z Komisariatu Policji w Szubinie oraz wolontariuszem ze Stowarzyszenia Przedsiębiorców Pomorza i Kujaw – udowadniają, że jest to możliwe.

Rozpoczęte w Kołaczkowie w piątek, 5 września 2014 roku, działania zmierzają do szerzenia bezpiecznych zachowań na drodze wśród pieszych i rowerzystów Kołaczkowa oraz Stanisławki, a także wyszukania w najbliższej okolicy urokliwych zakątków – atrakcyjnych turystycznie, kulturowo lub krajobrazowo. Cykl wydarzeń edukacyjnych, przejażdżek rowerowych i rajdu tworzą projekt „Rowerem piękniej i bezpieczniej” dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

5 września 2014 zorganizowano pierwsze z zaplanowanych wydarzeń. Uczniowie klasy VI Szkoły Podstawowej w Kołaczkowie oraz uczniowie Szkoły Technicznej Zespołu Szkół w Kołaczkowie (Technikum Mundurowe i Technikum Logistyczne) uczestniczyli w spotkaniu na temat nowych zasad poruszania się w terenie niezabudowanym po zmierzchu. Nowelizacja przepisów obowiązuje od 1 września, więc konieczne jest, aby nowa wiedza jak najszybciej dotarła do młodego pokolenia. Jest to tym bardziej ważne, że zarówno Kołaczkowo, jak i sąsiadująca miejscowość Stanisławka leżą przy krajowej piątce. Mieszkańcy często są świadkami zdarzeń drogowych, wypadków, w tym również śmiertelnych.

Spotkanie rozpoczął Pan Wojciech Świtała. Podczas warsztatów „Zanim wyjdę w drogę” wyjaśnił, jak należy się zachowywać w terenie niezabudowanym po zmierzchu będąc pieszym, jadącym rowerzystą, rowerzystą prowadzącym pojazd, a także kierowcą lub pasażerem pojazdu, który uległ awarii i konieczne jest opuszczenie auta w miejscu nieoświetlonym. Aby młodzież mogła przekonać się o ryzyku wynikających z niedostosowania się do nowych przepisów, przeprowadzony został eksperyment. Każdy mógł zajrzeć do tuby pokazującej w ciemności, w odległości około 1 m, jak widać osobę oznakowaną i... Finału eksperymentu nie możemy zdradzić. Uczestnicy byli zdumieni tym, co zobaczyli. Osobiście przekonali się jak ważne jest posiadanie elementu odblaskowego. Tuba pozwala przez moment spojrzeć oczami kierowcy, pokazać poruszających się po drodze o zmierzchu i uzmysłowić znaczenie oraz konieczność używania odblasków.

Pan Wojciech opowiadał niezwykle barwnie. Sprawy związane z wiedzą o bezpieczeństwie są jedną z wielu jego pasji. Realizuje je m.in. w projekcie „Masz swoje prawa” Stowarzyszenia Przedsiębiorców Pomorza i Kujaw. Prowadzący warsztaty jest mieszkańcem naszej okolicy, przyjął zaproszenie do udziału w projekcie na zasadach wolontariatu.

W drugiej części na temat bezpieczeństwa mówił mł. asp. Dawid Jakubiak z Komisariatu Policji w Szubinie. Naszym gościom serdecznie dziękujemy za współpracę i przekazane młodzieży elementy odblaskowe.

Podsumowując, uczestnicy spotkania poznali nowe przepisy o ruchu drogowym i obowiązku posiadania elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmroku poza terenem zabudowanym. Zrozumieli definicję „pieszego”. Poznali zasady prawidłowego poruszania się po drogach publicznych, obowiązkowym wyposażeniu pojazdów i właściwym przygotowaniu i oznakowania do jazdy rowerów oraz innych jednośladów.

Kolejnym zaplanowanym w ramach projektu „Rowerem piękniej i bezpieczniej” działaniem jest przejażdżka rowerowa w niedzielę, 7 września.

Autor tekstu: Grupa Inicjatywna Kołaczkowo, foto: Dawid Konopa

logowanie

Login:

Hasło:

zyczenia
ogloszenie

Autor: iwo

http://szubin.pl/rozklady-jazdy.html / Tutaj znajdziesz aktualny rozkład jazdy komunik. samochodowej - dzięki szubin.pl /

Dodaj ogłoszenie
rozklad

NAJBLIŻSZE AUTOBUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 06:48:00
KURSUJE W SOBOTY, NIEDZIELE I ŚWIĘTA, NIE KURSUJE 25.XII, 1.I, I 1 DZIEŃ WIELKIEJ NOCYDOKĄD: SZUBIN
(PL. KOŚCIELNY)
GODZINA: 06:55:00
KURSUJE W DNI NAUKI SZKOLNEJ


NAJBLIŻSZE BUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 07:26:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZE ORAZ W SOBOTYDOKĄD: SZUBIN
GODZINA: 08:33:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZE


Zobacz rozkład PKS/BUS
separator separator separator separator
Kołaczkowo 2008r.