naglowek
menu
menu
naglowek

Patrick Kuliberda wrócił do Polski i do ....Kołaczkowa !

Autor: iwo Data 2015-05-15 12:58:26
Dwa lata temu pisałam tutaj o Patricku Kuliberda, który mieszka w Angers we Francji i poszukuje swoich przodków, którzy przed laty - nawet ponad 100 lat temu - rodzili się i mieszkali w Kołaczkowie i okolicach !

Pierwsze odwiedziny Patricka i Jego żony Marie Francoise w Polsce odbyły się w ubiegłym roku.

Poszukiwania toczyły się w Urzędach, parafiach, archiwach gnieżnieńskich, bydgoskich ......

Wielu życzliwych  ludzi pomagało im w poszukiwaniach / ogromnie są wdzięczni Beacie z miejscowości Kolankowo, która w ub.r. bezinteresownie służyła im jako tłumacz.../, spotykali się z mieszkańcami naszego powiatu , którzy także nazywają się Kuliberda .......

Dotarli wtedy do wielu swoich przodków - poszukiwania nie  były bezowocne !!                    Ich radość była wielka - bardzo zależało im na odszukaniu śladów rodziny.  

                 Niestety, musieli przerwać swoje  działania na naszym terenie - zostali wezwani do powrotu do Francji, z powodu ciężkiej choroby mamy Patricka, co, niestety, zakończyło się Jej śmiercią. Kolejną tragedię, niedługo potem, przeżyła Marie Francoise - zmarł także Jej tata.

Patrick i Marie Francoise wrócili kilka dni temu, aby kontynuować poszukiwania. Ostatnia dobra wiadomość spotkała Ich w Urzędzie Miejskim w Bydgoszczy, gdzie znależli kolejne dokumenty, dotyczące ich krewnych.

Mogli także liczyć na pomoc ze strony naszego Urzędu - obecnie a także podczas poprzedniej wizyty. 

                W środę, 13 maja, francuscy  goście spotkali się z naszymi włodarzami - Panem Arturem Michalakiem oraz Panią Krystyną Sichel w Urzędzie Miejskim.  Ich historia spotkała się z zainteresowaniem Burmistrza, który służył im swoją pomocą. Otrzymali z rąk Pana Michalaka prezenty - gadżety, dot. Szubina i naszego powiatu.  Tym bardziej cenne, że związane z obchodami 650 - lecia Szubina  - no i dotyczące terenu, z którego się wywodzą pradziadkowie  i dziadkowie Patricka.

                Jako ciekawostkę i anegdotkę z naszego spotkania mogę dodać, że nasze obawy / moje i burmistrza /, dotyczące porozumienia się z Patrickiem i Marie Francoise, były bezpodstawne - jako absolwenci kcyńskiego liceum, gdzie uczyliśmy się języka francuskiego,  poradziliśmy sobie ...... oni naprawdę nas rozumieli !!!!!  Patrick obiecał, że po powrocie do Angers, razem z córką,  zaczynają kurs języka polskiego - na wszelki wypadek podarowałam im podręcznik i fiszki do nauki tego języka  .....

Cieszę się bardzo, że mogliśmy choć trochę im pomóc w poszukiwaniach - bardzo im na tym zależało. Odnależli nawet takich przodków, o istnieniu których nawet nie wiedzieli. O ich determinacji świadczy to, że pokonali po raz drugi taki kawał drogi - i twierdzą, że nie jest to ich ostatnia wizyta w Polsce. Będą się uczyć języka polskiego oraz wracać na ziemie swoich przodków.

22 sierpnia 2012 roku napisałam, że : jeżeli ta historia będzie miała dalszy ciąg, to poinformuję o tym ...... co czynię z wielką radością. Cieszę się, że Ich poznałam, że będą tutaj wracać i że spełniło się Ich marzenie !!!

/Z wyrazami sympatii dla Patricka i Marie Francoise - Irena Wojciechowska/ 

 

logowanie

Login:

Hasło:

zyczenia
ogloszenie

Autor: iwo

http://szubin.pl/rozklady-jazdy.html / Tutaj znajdziesz aktualny rozkład jazdy komunik. samochodowej - dzięki szubin.pl /

Dodaj ogłoszenie
rozklad

NAJBLIŻSZE AUTOBUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 04:45:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZEDOKĄD: KCYNIA,P.DW.
(PRZEZ SZUBIN, PL. KOŚCIELNY )
GODZINA: 00:00:00
NIE KURSUJE 25.XII, 1.I, I 1 DZIEŃ WIELKIEJ NOCY


NAJBLIŻSZE BUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 05:26:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZEDOKĄD: SZUBIN
GODZINA: 06:28:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZE


Zobacz rozkład PKS/BUS
separator separator separator separator
Kołaczkowo 2008r.