naglowek
menu
menu
naglowek

TU MIESZKAM TU ZMIENIAM - Ocalić od zapomnienia !!!

Autor: iwo Data 2015-12-05 00:37:32

3 grudnia 2015 r. był ważnym dniem dla Kołaczkowa i jego mieszkańców, którzy spotkali się, aby wziąć do ręki najnowszą publikację o naszej miejscowości : " OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA - o historii Kołaczkowa dla przyszłych pokoleń ". Publikacja ta, to finał projektu realizowanego od września do listopada 2015 roku, w ramach II edycji konkursu grantowego : "Tu mieszkam tu zmieniam", przez Stowarzyszenie NASZA NADZIEJA w Kołaczkowie, we współpracy z Muzeum Ziemi Szubińskiej w Szubinie, finansowany przez Bank Zachodni WBK.

Inspiracją do napisania projektu były działania prowadzone przez Stowarzyszenie wiosną tego roku - w ramach  projektu GMINNA WIOSKA KULTURY  ! 

Wydanie publikacji, która trafiła dziś w ręce mieszkańców, poprzedziło wiele godzin pracy autorki, Agnieszki Kobierowskiej, która przy wsparciu i współudziale mieszkańców Kołaczkowa i Stanisławki oraz różnych instytucji związanych z naszym terenem, potrafiła "ogarnąć" temat i wcisnąć w ramy, ograniczonej miejscem i gabarytami, publikacji.

Przesłanie projektu to :

- stworzenie publikacji o historii, kulturze, instytucjach Kołaczkowa i okolic,

- zaangażowanie osób młodych do zgłębienia wiedzy na temat historii Kołaczkowa i Stanisławki,

- przeprowadzenie wywiadów z mieszkańcami Kołaczkowa i okolic - twórcami kultury regionu, 

- integracja starszych i młodszych mieszkańców wsi,

- dotarcie do archiwów domowych mieszkańców i digitalizacja najbardziej wartościowych materiałów.

Można powiedzieć, że twórcami projektu są mieszkańcy Kołaczkowa, Stanisławki i okolic, uczniowie Technikum Logistycznego w Kołaczkowie, uczniowie gimnazjum nr 1 w Szubinie, którzy : 

-udzielali wywiadów, przeprowadzali wywiady, udostępnili zdjęcia z domowych archiwów, podzielili się swoimi rodzinnymi pamiątkami, udzielali pomocy logistycznej, wspierali psychicznie twórców projektu,  współpracowali przy tworzeniu ostatecznego oblicza publikacji oraz uczestniczyli w organizacji podsumowania projektu ......

Autorka publikacji, Agnieszka Kobierowska, korzystała z informacji zgromadzonych :

- na stronie internetowej Kołaczkowa,

- w pracy Piotra Adamczewskiego : "Historia modlitwą i pracą pisana",

- w pracy magisterskiej Agnieszki Grobelskiej na temat SP w Kołaczkowie,

- swojej pracy podyplomowej na temat parafii p.w. św. Wojciecha w Kołaczkowie,

- w publikacjach prasowych, 

- materiałach Kujawsko - Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej w Bydgoszczy, 

- w zasobach Muzeum Ziemi Szubińskiej.

Cenne dla publikacji i wystawy okazały się rozmowy z mieszkańcami Kołaczkowa i Stanisławki oraz  zdjęcia, które zostały użyczone i wykorzystane dla celów projektu. Nazwisk jest sporo, ale chyba należy je wymienić - bo to także kolejny element naszej historii :

Jacek Osiński, Irena Wojciechowska, Piotr Adamczewski, Joanna Lewandowska, Bernadeta Kobierowska, Daniela Krawczak - Wełnitz, Gabriela Kijowska, Halina Dąbrowska, Kazimiera Szarowska, Andrzej Kobus, Violetta Kończal, Małgorzata Żygowska, Zofia Cholewczyńska, Urszula Bartol, proboszcz naszej parafii ksiądz kanonik Mirosław Wdowiak, Jadwiga Ziętkowska, Anna wolender, Joanna Wrzosek - Iglewska, Mieczysława Tchórzewska, Agnieszka Grobelska, Jerzy Wolender, Eugeniusz Czyż, Zofia Kucal, Krystyna Łubianka, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej Kamila Czechowska.

W realizację projektu zaangażowali się także uczniowie naszego Technikum Logistycznego oraz uczniowie Gimnazjum nr 1 w Szubinie: Dominika Kobierowska, Aleksandra Panek, Kamil Gelert, Emilia Macialek, Paulina Kubiak, Patrycja Piwińska, Aneta Wilkosz, Laura Kowalska, Małgorzata Kobierowska, Julia Waligóra, Julia Stodolna, którzy dotarli do osób, z którymi przeprowadzili wywiady, a byli to:

- Marianna Jarmołowicz, Aleksandra Śmiecikowska, Irena Wojciechowska, Maria Katafiasz, Andrzej Kobus, Anna Wolender, Jerzy Wolender, Jacek Osiński, Marian Tchórzewski, Bronisław Grobelski, Bernadeta Kobierowska, Daniela Krawczak - Wełnitz.

Za zaangażowanie przy końcowym etapie realizacji projektu, czyli przy druku publikacji, podziękowania  zostały złożone na ręce Leszka Kubiaka.

Podsumowanie projektu odbyło się w gościnnych progach Pałuckiego Zakątka - w odrestaurowanym Dworku. Organizatorzy dziękują Joannie Lewandowskiej oraz Aleksandrowi Nowickiemu za sympatyczne przyjęcie autorów projektu, mieszkańców oraz zaproszonych gości.  

Autorce " OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA" Agnieszce Kobierowskiej należą się słowa podziękowania za stworzenie takiego opracowania - wiemy, że materiałów jest dużo więcej i można byłoby napisać grubą książkę ........ niezależne od autorów ograniczenia nie pozwoliły na to, ale temat jest otwarty i nie jest to ostatnie słowo Agnieszki i jej przyjaciół w temacie tworzenia historii Kołaczkowa i okolic.......

Autorce projektów:  " GMINNA WIOSKA KULTURY" oraz  "OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA" , Annie Kijowskiej,  gratulujemy pomysłów, chęci działania, dziękujemy za wykonaną pracę i zaangażowanie w rozwój naszej małej ojczyzny. Poprzednie  projekty Jej autorstwa  : "ROWEREM PIĘKNIEJ I BEZPIECZNIEJ", " KOŁACZKOWO ZAWSZE ZDROWO", "KOŁACZKOWO NA NOWO", "TU MIESZKAM TU ZMIENIAM"  i zdobyte granty, pozwalają na rozwój Kołaczkowa, które pięknieje  z każdym dniem.

Zaproszenie na niniejszą galę przyjęło około 100 naszych mieszkańców oraz gości, w tym Burmistrz Szubina Artur Michalak, Proboszcz parafii Kołaczkowo ksiądz kanonik Mirosław Wdowiak, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Szubinie Lidia Stasiak, radny powiatowy Ignacy Pogodziński, radny naszej gminy Tomasz Kaszewski, dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej Kamila Czechowska wraz z Katarzyną Tatar, Edmund Karnowski, właściciele Pałuckiego Zakątka:  Aleksander Nowicki oraz Stanisław Nowicki. 

Podsumowując, należy przekazać wielkie DZIĘKUJĘ wszystkim,  / także tym nie wymienionym z nazwiska /,  którzy dołożyli swoją cegiełkę w to wszystko, co dzieje się w Kołaczkowie !

 

 

 

 

 

 

logowanie

Login:

Hasło:

zyczenia
ogloszenie

Autor: iwo

http://szubin.pl/rozklady-jazdy.html / Tutaj znajdziesz aktualny rozkład jazdy komunik. samochodowej - dzięki szubin.pl /

Dodaj ogłoszenie
rozklad

NAJBLIŻSZE AUTOBUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 06:48:00
KURSUJE W SOBOTY, NIEDZIELE I ŚWIĘTA, NIE KURSUJE 25.XII, 1.I, I 1 DZIEŃ WIELKIEJ NOCYDOKĄD: SZUBIN,OS.SPÓŁDZIELCZE
GODZINA: 06:35:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZE


NAJBLIŻSZE BUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 07:26:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZE ORAZ W SOBOTYDOKĄD: SZUBIN
GODZINA: 06:43:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZE ORAZ W SOBOTY


Zobacz rozkład PKS/BUS
separator separator separator separator
Kołaczkowo 2008r.