naglowek
menu
menu
naglowek

PROTEST

Autor: Edi Data 2016-09-26 12:07:25

W związku z prowadzonymi pracami przygotowawczymi dotyczącymi budowy drogi ekspresowej S5 na odcinku Szubin - Lipniki, my, niżej podpisani, mieszkańcy Kołaczkowa, protestujemy przeciwko planowanemu usytuowaniu MOP-u położonego po prawej stronie (jadąc z kierunku Poznania do Bydgoszczy)  projektowanej drogi.  

           W założeniach przyjętych w tzw. decyzji środowiskowej wynika, że omawiany MOP będzie budowany na terenie pomiędzy trzema szeregami zabudowanych i zamieszkałych działek. Pierwszy szereg działek, od strony zachodniej, to działki  o numerach: 72/25, 72/27, 72/29 i kilka następnych. Drugi szereg działek, od strony wschodniej, to działki o numerach: 77/2, 183, 182, 181/1, 258/1, 332, 331, 228/1, 227 i następne. Natomiast od strony północnej, a więc od strony projektowanej S5, mamy zamieszkałe działki: 72/12, 72/13, 72/14, 72/15. Jak z tego wynika projektowany MOP będzie jakąś enklawą w naszej miejscowości. Nie dość,  że bezpośrednio przylega do naszych obejść, zabudowań, to jeszcze rozdziela, jak do tej pory, dość zwartą wieś.

Nie chcemy rozdzielenia naszej wsi. 

 

W ostatnim czasie w Polsce powstało i nadal powstaje wiele pięknych dróg i doskonałych rozwiązań terenowych, ale nigdzie nie spotyka się tak usytuowanego MOP-u jaki planuje się w Kołaczkowie: wewnątrz miejscowości, o beznadziejnej dostępności i nijakim kształcie.

Proszę sobie wyobrazić kilkadziesiąt (a raczej kilkaset) dużych ciężarówek, nie mówiąc już o innych mniejszych pojazdach, które przecież muszą codziennie wjechać i wyjechać z parkingu. A co z pracującymi w nocy agregatami w samochodach chłodniczych? Dużo spalin i hałasu, a wszystko to w zasięgu 50 metrów od naszych zabudowań mieszkalnych. A przecież będzie nie tylko hałas, ale również degradacja środowiska.

A co z sanitariatami? A co z oczyszczalnią ścieków dla zrzutów z autokarów? Czy ktoś pomyślał o ewentualnych „zapachach”? A to wszystko w pobliżu zabudowań mieszkalnych!

Wszystkie, dotychczas spotykane MOP-y, a w szczególności, te nowo wybudowane przy innych odcinkach dróg ekspresowych, (w tym również przy innych odcinkach S5) usytuowane są poza obszarami zabudowanymi, poza obrębami miejscowości, w polu i w lasach,  a już na pewno nie w środku miejscowości, nie na pograniczu z domami mieszkalnymi. Nie do zaakceptowania jest fakt budowy MOP-u pomiędzy istniejącą zabudową mieszkalną i jednocześnie odgradzanie go ekranami. Albo, co jeszcze gorsze,  może tych ekranów wcale nie będzie?

 

Protestujemy przeciwko takim rozwiązaniom.Nie chcemy w naszej miejscowości takiego Miejsca Obsługi Podróżnych. 

 

A przecież są inne tereny, w niedalekiej odległości na zachód (nieużytki), a w szczególności  na wschód od projektowanego miejsca, poza obszarem zabudowanym a jednocześnie szeroko przylegające do projektowanej trasy S5.

Decyzja środowiskowa określa, że projektowany MOP nie tylko leży pomiędzy zabudowaniami, ale jest dla niego za mało miejsca i w tym celu znacznie „przycina” się wiele sąsiednich działek, w szczególności tych wymienionych ze wschodniego sąsiedztwa MOP-u.

Podział i wykup tych działek to nie tylko wysokie koszty dla inwestora, ale również odbieranie dotychczasowym właścicielom, mieszkańcom, ich dorobku, miejsc pracy i życia. Po co? W jakim celu?  Komu przyniesie to korzyści?  Po co planuje się niepotrzebne wydatki na wykup tych działek i drogich obiektów dla realizacji takiego zadania jak MOP? MOP to nie jest droga ekspresowa, która jest priorytetem. MOP to jest tylko część infrastruktury drogowej, ale nie na tyle konieczna, że musi powstać w nie wiadomo przez kogo i dlaczego  wyznaczonym miejscu. Nie na tyle konieczna, aby z powodu jego lokalizacji, ponosić tak wysokie koszty.  Nie na tyle konieczna, żeby usadowić ją bez wyobraźni w środku miejscowości.

Nie chcemy aby odbierano nam część naszych działek, na których, pod naszymi oknami będzie odbywał się ruch pojazdów. 

Apelujemy, żeby tak jak w innych miejscach w Polsce i Europie, zaprojektować odcinek drogi, którym media zainteresują się z powodu doskonałych rozwiązań i wykonawstwa, a nie z powodu braku wyobraźni projektantów i decydentów.

 

 Protestujemy przeciwko braku konsultacji i samowoli  w projektowaniu.

Podkreślamy, że cały projekt nigdy nie był konsultowany z miejscowym społeczeństwem, bo przecież akcja informacyjna z lipca br. to nie konsultacje, to postawienie mieszkańców przed faktami dokonanymi.  Idzie o dobrą wolę i zrozumienie mieszkańców.

 

Apelujemy o dobre decyzje, czyli takie które  GDDKiA może zrealizować i jednocześnie takie, które będą najlepiej służyć podróżnym i nie szkodzić lokalnemu społeczeństwu.

Wystarczy pojechać około 1 kilometra w stronę Bydgoszczy i już mamy tam doskonałe tereny dla MOP-u. Dlaczego nie tam gdzie byłoby znacznie taniej, prościej, bez zagrożeń dla środowiska i mieszkańców?  Dlaczego w środku miejscowości, w Kołaczkowie? 

Oddzielnego rozpatrzenia wymaga rozpatrzenie położenia drugiego MOP-u w Kołaczkowie, który również ma być usytuowany w pobliżu zabudowań mieszkalnych zarówno Kołaczkowa jak i Stanisławki. 

W XXI wieku nie można projektować i budować MOP-ów w obrębie zabudowań mieszkalnych.  To byłby ewenement nie przynoszący splendoru ani projektantom, ani wykonawcom ani inwestorowi.

 

 Protestujemy przeciwko budowie MOP-ów w Kołaczkowie.Apelujemy o rozsądek i szacunek dla mieszkańców.  

 

Do niniejszego pisma, dołączamy listę …… mieszkańców Sołectwa Kołaczkowo i  innych osób podpisujących się pod tym PROTESTEM.

logowanie

Login:

Hasło:

zyczenia
ogloszenie

Autor: iwo

http://szubin.pl/rozklady-jazdy.html / Tutaj znajdziesz aktualny rozkład jazdy komunik. samochodowej - dzięki szubin.pl /

Dodaj ogłoszenie
rozklad

NAJBLIŻSZE AUTOBUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 04:45:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZEDOKĄD: KCYNIA,P.DW.
(PRZEZ SZUBIN, PL. KOŚCIELNY )
GODZINA: 00:00:00
NIE KURSUJE 25.XII, 1.I, I 1 DZIEŃ WIELKIEJ NOCY


NAJBLIŻSZE BUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 05:26:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZEDOKĄD: SZUBIN
GODZINA: 06:28:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZE


Zobacz rozkład PKS/BUS
separator separator separator separator
Kołaczkowo 2008r.