naglowek
menu
menu
naglowek

PIOTR MOCEK - poległy w Kołaczkowie Powstaniec

Autor: iwo Data 2009-07-13 16:51:26
W niedawnej poczcie Muzeum Ziemi Szubińskiej obok rachunków i reklam znalazła się przesyłka, której nadawcą jest Rada Miejska w Mosinie koło Poznania. W przesyłce znalazła się płyta z reportażem „Powrót bohatera” oraz moneta zastępcza - „1 Mosin” - wydawana w Mosinie od 2004 r. Na monecie umieszczono w tym roku  wizerunek Piotra Mocka.

Postać Piotra Mocka ma ścisły związek z naszym terenem. Urodził się 16 października 1897 r. w Mosinie. Jak wielu Polaków z zaboru pruskiego wcielony został do armii niemieckiej. Okres I wojny światowej spędził na froncie francuskim. Po zakończeniu wojny w grudniu wrócił w rodzinne strony i wstąpił jako ochotnik do 1 szwadronu Straży Konnej Miasta Poznania, tworzonej przez ppor. Kazimierza Ciążyńskiego. Z formacji tej powstał 15 Pułk Ułanów Poznańskich. Szwadron, w którym był Piotr Mocek, liczył 109 kawalerzystów. Oddział ten wysłany został na wsparcie oddziałom powstańczym przygotowującym się do bitwy o Szubin zaplanowanej na 11 stycznia 1919 r. Dwa dni wcześniej kawalerzyści dotarli do wolnej od sylwestrowej nocy Kcyni. Rankiem w dniu bitwy oddział, w którym służył Piotr Mocek, udał się do Kołaczkowa, by tam wziąć udział w akcji. Zadaniem ułanów było nie dopuścić, by pociąg pancerny wiozący posiłki niemieckie dla walczącego Szubina dostał się do miasta. W czasie akcji wiązania sił nieprzyjaciela na dworcu kolejowym w Kołaczkowie w godzinach wieczornych Piotr Mocek został śmiertelnie postrzelony w szyję.

W Kołaczkowie znajduje się ulica Ułańska, która upamiętnia 9 ułanów z 15 Pułku Ułanów Poznańskich poległych 11 stycznia w Kołaczkowie w bitwie o Szubin. Sam Piotr Mocek ma w Mosinie swoją ulicę, a teraz i monetę zastępczą. 

Pani Joanna Nowaczyk z Mosiny, która badała losy Piotra Mocka i która pozostaje w kontakcie z naszym Muzeum, tak  relacjonuje nam uroczystą sesję Rady Miejskiej w Mosinie: „Rzeczywiście, uroczysta sesja Rady Miejskiej w Mosinie z wręczeniem Medalu Rzeczypospolitej Mosińskiej, była piękna - takie jest zdanie osób, które bywają na tej sesji od 12 lat, bo tak długa jest tradycja Medalu Rzeczypospolitej Mosińskiej. Tym razem była wyjątkowa, bo i wyjątkowa okoliczność - Rok Powstania Wielkopolskiego - i wyjątkowy bohater - Piotr Mocek, poległy pod Kołaczkowem powstaniec. Na sesję przybył prof. Lech Trzeciakowski w towarzystwie Lecha Dymarskiego - dyr. Wielkopolskiego Muzeum Walk Narodowościowych, Barłóg Stefan - prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Tadeusz Jeziorowski - kustosz Muzeum Wojska Polskiego oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Był też pułkowy sztandar i ułani z reprezentacyjnego oddziału konnego. No i był piękny, historyczny, powstańczy klimat”. 

Reportaż Barbary Miczko-Malcher i Joanny Nowaczyk pt. „Powrót bohatera” zdobył I nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego w konkursie dziennikarskim „27 grudnia.pl”.

                                                                                źródło: Muzeum Ziemi Szubińskiej

logowanie

Login:

Hasło:

zyczenia
ogloszenie

Autor: iwo

http://szubin.pl/rozklady-jazdy.html / Tutaj znajdziesz aktualny rozkład jazdy komunik. samochodowej - dzięki szubin.pl /

Dodaj ogłoszenie
rozklad

NAJBLIŻSZE AUTOBUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 06:51:00
NIE KURSUJE 25.XII, 1.I, I 1 DZIEŃ WIELKIEJ NOCYDOKĄD: SZUBIN
(PL. KOŚCIELNY)
GODZINA: 06:55:00
KURSUJE W DNI NAUKI SZKOLNEJ


NAJBLIŻSZE BUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 07:26:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZE ORAZ W SOBOTYDOKĄD: SZUBIN
GODZINA: 08:33:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZE


Zobacz rozkład PKS/BUS
separator separator separator separator
Kołaczkowo 2008r.