naglowek
menu
menu
naglowek

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

Autor: iwo Data 2010-05-01 13:54:14

Święto zostało ustanowione w 1967 roku. Datę wyznaczyły narodziny jednego z największych światowych baśniopisarzy – Hansa Christiana Andersena, który urodził się 2 kwietnia 1805 roku. W tym roku przypadała 205 rocznica jego urodzin.

Hasło tegorocznych obchodów brzmiało: Książka czeka na Ciebie, znajdź ją!

           Z tej właśnie okazji biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy dla uczniów przedszkola oraz klas I – III i ich rodziców, który odbył się 9 kwietnia. Jego celem było:

  • rozbudzenie zainteresowań czytelniczych
  • zachęcenie rodziców do głośnego czytania bajek dzieciom
  • popularyzacja literatury dziecięcej
  • ćwiczenie i doskonalenie umiejętności pracy  w grupie
  • współpraca uczniów z rodzicami
  • motywowanie uczniów do pogłębiania wiedzy
  • wyrabianie nawyku wspólnej, kulturalnej zabawy.           

         Klasy reprezentowały 6 osobowe drużyny składające się z uczniów i rodziców, które rywalizowały ze sobą w dwóch kategoriach:

  • grupa 4 – 5 latków „Motylki” kontra drużyna „Zerówki”
  • klasy I – III

         Wszyscy dostali wcześniej wykaz utworów do wspólnego przeczytania (dostępne do wypożyczenia w naszej bibliotece szkolnej). Znalazły się wśród nich baśnie Andersena oraz braci Grimm, wiersze Tuwima i Brzechwy, książki o Martynce oraz opowiadania ze Stumilowego Lasu. Drużyny odpowiadając na pytania mogły popisać się wiedzą dotyczącą treści przeczytanych utworów, ponadto rozpoznawały tytuły na podstawie cytatów, a także łączyły autorów z ich dziełami. Dzieci niczym baśniowe Kopciuszki oddzielały swoimi małymi, sprawnymi paluszkami fasolę od grochu. Uczestnicy rozpoznawali też różne przedmioty i starali się odpowiedzieć, w jakim utworze się one pojawiły. Klasy wraz z wychowawcami „zagrzewały do walki” swoje drużyny różnymi okrzykami oraz gromkimi brawami. Natomiast całość zmagań oceniało jury w składzie: dyrektor szkoły Jacek Osiński, Pani Lucyna Kędziorska oraz Pani Irena Wojciechowska.

              W pierwszej kategorii obie drużyny uzyskały taką samą liczbę punktów wspólnie zwyciężając konkurs. W drugiej kategorii zwyciężyła klasa I uzyskując przewagę nad klasą II i III, które zdobyły jednakową liczbę punktów zajmując wspólnie II miejsce. Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę: dzieci – książki, rodzice – symbolicznego słonika na szczęście. Były także dyplomy oraz lizaki. 

Myślę, że konkurs ten przyniósł zamierzone efekty, ponieważ wszyscy uczestnicy byli znakomicie przygotowani. Widać było, że przeczytali wszystkie proponowane utwory i posiadali dużą wiedzę na ich temat. Zachowane zostały także zasady „zdrowej rywalizacji”. Był to pierwszy tego typu konkurs, do którego włączeni zostali rodzice, ale mam nadzieję, że nie ostatni.

Agnieszka Grobelska

nauczyciel bibliotekarz

              w SP  w Kołaczkowie

logowanie

Login:

Hasło:

zyczenia
ogloszenie

Autor: iwo

http://szubin.pl/rozklady-jazdy.html / Tutaj znajdziesz aktualny rozkład jazdy komunik. samochodowej - dzięki szubin.pl /

Dodaj ogłoszenie
rozklad

NAJBLIŻSZE AUTOBUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 17:12:00
NIE KURSUJE 25,26.12, 1.01, 1 I 2 DZIEŃ WIELKANOCY, NIE KURSUJE 24,31.12; WLK. SOBOTADOKĄD: SZUBIN,OS.SPÓŁDZIELCZE
GODZINA: 16:45:00
KURSUJE W DNI NAUKI SZKOLNEJ


NAJBLIŻSZE BUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 18:00:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZEDOKĄD: SZUBIN
GODZINA: 17:18:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZE ORAZ W SOBOTY


Zobacz rozkład PKS/BUS
separator separator separator separator
Kołaczkowo 2008r.