naglowek
menu
menu
naglowek

1 pażdziernika 2010r. bylismy w Troszynie Polskim

Autor: iwo Data 2010-10-03 01:40:21
     Kilka tygodni temu Rada Sołecka w Kołaczkowie zwróciła się do mieszkańców z apelem włączenia się do akcji pomocy powodzianom, poszkodowanym w tegorocznych powodziach. Od pierwszego dnia zgłaszali się do nas ludzie, którzy zrozumieli ogrom tragedii, która dotknęła mieszkańców zalanych terenów.

     W czasie trwania zbiórki zdecydowaliśmy o udzieleniu pomocy mieszkańcom Troszyna Polskiego z gminy Gąbin - wieś ta , licząca 82 rodziny / ok. 600 mieszkańców /, została zalana dwukrotnie całkowicie. Wszystkie domostwa stały w wodzie ok. 7 tygodni - wszelki sprzęt gospodarstwa domowego, meble, sprzęt rolniczy, których nie zdążyli mieszkańcy wynieść lub wywieżć w bezpieczne miejsca, uległy zniszczeniu. Wszystkie budynki mieszkalne i gospodarskie wymagają remontu. W ciągu 2 godzin od otrzymania informacji o zbliżającej się fali - wieś została zalana! W pierwszej kolejności rolnicy wywozili zwierzęta - one były najważniejsze. Do momentu zejścia wody Troszyn zamienił się w jedno wielkie jezioro o kilkumetrowej głębokości - jedynym środkiem transportu były łódki.

    W tej chwili niektórzy mieszkańcy wrócili do swoich domów a część mieszka jeszcze w kontenerach, które zabezpieczył im Urząd Miejski. Niektóre domy są remontowane a inne czekają na fachowców. Warunkiem otrzymania pomocy finansowej przy remoncie jest przedstawienie faktury, wystawionej przez firmę budowlaną. Rolnicy twierdzą, że jest to błędna decyzja - jakby oni otrzymali  pieniądze na remont do ręki - zrobiliby go taniej i szybciej. Obawiają się, że w taki sposób zima zastanie niektórych w kontenerach - a koszt ich wynajmu wcale nie jest mały. Cóż - niektóre przepisy nie zawsze są przyjazne dla zwykłego śmiertelnika!!!

     Podjęcie decyzji o przerwaniu wału w Świniarach oraz przerwanie jego na Wiśle pod Troszynem zdecydowało o losie tych mieszkańców. Dzięki temu mieszkańcy niektórych miast zostali uratowani - niełatwa, zapewne, decyzja została podjęta....a zalani mieszkańcy zadają sobie retoryczne pytanie: dlaczego my ???

     Woda zeszła a rolnicy i mieszkańcy zostali bez żadnych plonów - niektórzy rolnicy zmuszeni byli do sprzedaży np. bydła - nie mieli czym karmić. W tym roku nie zebrali żadnych warzyw, ziemniaków, zboża.....! Wielu rolników w tym terenie miało plantacje truskawek lub warzyw - wszystko zabrała woda. Pozostają z pytaniem, jak przeżyć zimę, skoro ich zarobek popłynął!?

     Sołtys Troszyna Polskiego Pani Elżbieta Maliszewska oraz rolnicy, z którymi się spotkaliśmy, bardzo mocno zaznaczali pomoc płynącą od ludzi i organizacji z całej Polski. Twierdzili jednogłośnie, że bez tej pomocy nie poradziliby sobie w tych pierwszych dniach. Dzięki tej pomocy mają siły, aby przetrwać ten trudny okres i powrócić do normalnego życia.

     Cieszymy się bardzo, że chociaż troszkę mogliśmy pomóc mieszkańcom Troszyna - nasi mieszkańcy dając gotówkę, biorąc udział w loterii i licytacji na Pożegnaniu Lata zebrali około 2.000,-zł. plus kwota przysłana nam z Luksemburga - od przyjaciół Państwa Waldemara i Anny Kijowskich -bardzo dziękujemy - / 1951,41 zł. /  dała ogólem 4.142,41 zł.

     Będąc w kontakcie z Panią Sołtys Troszyna podjęliśmy decyzję o dokonaniu zakupów za te pieniądze i zawiezieniu potrzebnych im towarów.  Produkty zebrane od naszych mieszkańców oraz zakupione za zebrane pieniądze pozwoliły nam wspomóc sołectwo Troszyn produktami żywnościowymi, odzieżą, środkami chemii gospodarczej, srodkami czystości, obuwiem dla dzieci, krzesłami, meblami, termowentylatorami, odkurzaczami, wodą i napojami, pościelą......Rolnicy także podeszli ze zrozumieniem sytuacji tamtych rolników - zebraliśmy około 3 tony zboża - część zostanie wykorzystane do siewu na wiosnę! Państwu Nowickim i Panu Urbanowskiemu dziękujemy za udostępnienie samochodu, którym mogliśmy to wszystko zawieżć do Troszyna Polskiego.

     Poza mieszkańcami Kołaczkowa i Stanisławki do naszej akcji włączyli się także nasi sąsiedzi z Łachowa i Szkocji - zboże od rolników - a także Sołtys Starego Jarużyna Józef Bączek z radną Rady Miejskiej w Szubinie Panią Stanisławą Rygielską - z Jarużyna otrzymaliśmy zboże, tapczan oraz odzież. Bardzo dziękujemy !

     Do naszej pomocy przyłączyli się także rolnicy, prowadzący gospodarstwo ekologiczne w Łachowie, Państwo Jacek i Brygida Godkowie - pojechali z nami swoim samochodem wioząc zboże i, jakże potrzebne, warzywa oraz własnej produkcji sery, chleb, smalec.....Wdzięczni jesteśmy za ich inicjatywę.

     Za postawę, włożone środki, poświęcony czas i pracę wykonaną w czasie trwania naszej akcji dziękuję bardzo Panu Ryszardowi Ptakowi - członkowi Rady Sołeckiej. Zaangażowanie Ryszarda i Jego żony Danuty miało ogromny wpływ na przebieg i pozytywny finał naszej akcji. Dzięki, że w każdej chwili mogłam na Was polegać!

     Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękuję za okazaną pomoc - w imieniu Rady Sołeckiej Kołaczkowa, Pani Sołtys Elżbiety Maliszewskiej  oraz mieszkańców Troszyna Polskiego.

     Kończąc, zacytuję motto podziękowania, które otrzymaliśmy od Pani Eli:

                  Jedynie PRAWDZIWY CZŁOWIEK

                  Zauważy potrzeby drugiego człowieka.

                  Jedynie człowiek WIELKIEGO SERCA

                  Wyciągnie doń pomocną dłoń.

                                                                                   Sołtys Kołaczkowa Irena Wojciechowska

    

logowanie

Login:

Hasło:

zyczenia
ogloszenie

Autor: iwo

http://szubin.pl/rozklady-jazdy.html / Tutaj znajdziesz aktualny rozkład jazdy komunik. samochodowej - dzięki szubin.pl /

Dodaj ogłoszenie
rozklad

NAJBLIŻSZE AUTOBUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 07:05:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZEDOKĄD: GNIEZNO
(PRZEZ SZUBIN, PL. KOŚCIELNY, ŻNIN)
GODZINA: 07:02:00
NIE KURSUJE 25.XII, 1.I, I 1 DZIEŃ WIELKIEJ NOCY


NAJBLIŻSZE BUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 07:26:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZE ORAZ W SOBOTYDOKĄD: SZUBIN
GODZINA: 08:33:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZE


Zobacz rozkład PKS/BUS
separator separator separator separator
Kołaczkowo 2008r.