naglowek
menu
menu
naglowek

Historia


kolaczkowo (kliknij, aby powiększyć)
Kołaczkowo powstało przed XVI w.
Jan Łaski, arcybiskup gnieźnieński i prymas Polski w swoim "Liber Beneficiorum Archidiecezji Gnieźnieńskiej." przedstawił stan kościoła rynarzewskiego w XVI wieku. Opis wszystkich parafii i kościołów w archidiecezji dokonany przez abpa Łaskiego, pochodzi z lat 1511 - 1522. W obszarze ówczesnej parafii na początku XVI wieku, oprócz samego Rynarzewa, znajdowały się jeszcze wioski: Kołaczkowo i Pszczółczyn, a parafia otrzymywała dziesięcinę snopową z Retkowa, które wchodziło w skład parafii Brzyskorzystew. Dochody stałe kościoła rynarzewskiego składały się między innymi z dziesięciny snopowej , jaką parafii płacili kmiecie z Kołaczkowa - zarówno z pól istniejącego tam folwarku pańskiego, jak i z pól kmieci kołaczkowskich. Ponadto, kmiecie z Kołaczkowa płacili plebanom w Rynarzewie Meszne / missalia /, po jednym korcu żyta i owsa od każdego łanu uprawianej roli.

29 marca 1766 roku Antoni Wyczółkowski, archidiakon gnieźnieński przeprowadził wizytację parafii rynarzewskiej. W swoim opisie wizytator biskupi wiele miejsca poświęcił sprawą majątku kościelnego, który różnił się od tego z początku XVI wieku. Z wioski Kołaczkowo, tytułem dziesięciny snopowej, płacono teraz plebanowi w gotówce, po 30 tynfów i dodatkowo dwa garnce piwa rocznie. Kmiecie, z tego samego tytułu, oddawali rocznie 13 wierteli żyta i owsa.

Dnia 21 lipca 1762 roku właścicielem Rynarzewa - miasta, wsi Rudy i Zamościa oraz 21 innych miejscowości położonych w województwie inowrocławskim, staje się Franciszek Skórzewski herbu Drogosław, generał wojsk koronnych. Franciszek Skórzewski zmarł 11 września 1773 roku w chwili tragicznych dla kraju rozbiorów, a właścicielką dóbr łabiszyńskich i rynarzewskich stała się wdowa, generałowa Skórzewska. Za pośrednictwem generałowej, Rynarzewo, leżące w powiecie kcyńskim, znalazło się w Prusach. Na polecenie nowych władz, jeszcze w roku 1772, dokonano spisu ludzi i dobytku miejscowości należących do dominum w Łabiszynie. I tak, oprócz samego Rynarzewa, w owym opisie natrafiamy jeszcze między innymi na Kołaczkowo - 110 mieszkańców.

Natomiast u schyłku XIX wieku Kołaczkowo - wieś i majątek - liczyło już ogółem 348 mieszkańców, w tym 102 katolików i 246 ewangelików. W Kołaczkowie znajdowało się 36 domów.

W latach 1895 - 1897 powstała linia kolejowa, łącząca Bydgoszcz - Szubin - Żnin.

Urzędową nazwę Rynarzewa udało się mieszkańcom zachować do roku 1907, kiedy to jako ostatnia miejscowość na Pałukach, Rynarzewo zmieniono na niemieckie Netzwalde. Kołaczkowo natomiast, nazywało się wówczas Rensdorf.

W tym samym roku w parafii rynarzewskiej powstało Towarzystwo Młodych Polek. W okresie swojej wieloletniej działalności, druhny brały udział z życiu społeczno - religijnym w parafii.
kolaczkowo
Ks. Leon Sroka i Młode Polki w Kołaczkowie - lata 30-te XX w.
(kliknij, aby powiększyć)


Lata 1939 - 1945 dla mieszkańców Rynarzewa i okolicy upłynęły na pracach u niemieckich rolników i na przymusowych pracach przy budowach dróg i mostów. Piękna ziemia pałucka po wyzwoleniu spod niemieckiej okupacji natychmiast przystąpiła do tworzenia administracji państwowej i gospodarczej. Stosownie do postanowień ustawy z dnia 20 marca 1950 roku, Rynarzewo stało się organem jednolitych władz państwowych, pod nazwą gromada. W roku 1962 tworzyło ją 7 sołectw: między innymi Kołaczkowo i Skórzewo. Stan ten przetrwał do 2 grudnia 1972 roku, kiedy to ówczesna władza wprowadziła dwustopniowy podział administracyjny kraju, a Rynarzewo stało się sołectwem w gminie Szubin. Ostatni podział administracyjny nastąpił pod koniec XX wieku, kiedy to w 1999 utworzono trzeci szczebel władzy w kraju - powiaty. Rynarzewo, tak jak pozostałe miejscowości gminy Szubin, weszło w skład powiatu nakielskiego, ze stolicą w Nakle n/Not.

1 lipca 1995 roku powołano do istnienia nową parafię w Kołaczkowie, która została wydzielona z terytorium parafii w Rynarzewie i Szubinie. W jej granicach były cmentarze ewangelickie w: Stanisławce, Skórzewie i dwa w Kołaczkowie. Wszystkie rodowody tych nekropolii sięgają XIX stulecia i są dziś zamknięte. Na cmentarzu w Kołaczkowie stoi kamień poświęcony żołnierzom niemieckim, którzy polegli tutaj w dniu 11 stycznia 1919 roku.

(źródło: Piotr Stanisław Adamczewski "Historia modlitwą i pracą pisana" - 2003 r.)
logowanie

Login:

Hasło:

zyczenia
ogloszenie

Autor: iwo

http://szubin.pl/rozklady-jazdy.html / Tutaj znajdziesz aktualny rozkład jazdy komunik. samochodowej - dzięki szubin.pl /

Dodaj ogłoszenie
rozklad

NAJBLIŻSZE AUTOBUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 05:00:00
NIE KURSUJE W NIEDZIELE I ŚWIĘTADOKĄD: KCYNIA,P.DW.
(PRZEZ SZUBIN, PL. KOŚCIELNY )
GODZINA: 06:10:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PI?TKU W DNI ROBOCZE


NAJBLIŻSZE BUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 05:26:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZEDOKĄD: SZUBIN
GODZINA: 06:28:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZE


Zobacz rozkład PKS/BUS
separator separator separator separator
Kołaczkowo 2008r.