naglowek
menu
menu
naglowek

Koło Gospodyń Wiejskich


Koło Gospodyń Wiejskich w Kołaczkowie powstało w 1959 roku z inicjatywy dwóch mieszkanek Kołaczkowa - Pani Kazimiery Cholewczyńskiej i ówczesnej, długoletniej kierowniczki a potem dyrektorki Szkoły Podstawowej Pani Heleny Filipowskiej. W  założeniach KGW była działalność na rzecz kobiet a także całej społeczności wiejskiej. Pierwszą Przewodniczącą została Pani Kazimiera Cholewczyńska, która aktywnie kierowała tą organizacją do lat 70-tych. Kolejne panie, które włożyły swój wkład w rozwój Organizacji i stały na jej czele to : Marianna Jarmołowicz, Wanda Czapla, Alicja Jahnke, Daniela Krawczak-Wełnitz. W  1998 roku funkcję tę objęła Pani Anna Wolender - sprawuje ją do dziś.

Kobiety zrzeszone w Kole Gospodyń Wiejskich były i są inicjatorkami wielu działań, które wpływają na styl życia w naszej wsi, na rozwój kultury  i społecznikowskiego zaangażowania mieszkańców.

Przykłady niektórych inicjatyw :
  • zorganizacja Dni Matki, Dziecka, Kobiet
  • wycieczki do różnych zakątków Polski
  • kursy gotowania i pieczenia, szycia, haftowania, rękodzielnictwa
  • wyjazdy do teatru
  • udział w programie "Szansa dla wsi" - kurs "Kucharz-Kelner" i obsługi kas fiskalnych
  • pokazy garmażeryjne - "Stół Wielkanocny", "Stół Wigilijny"
  • reprezentowanie miejscowości w pokazach i konkursach na szczeblu gminnym, powiatowym, wojewódzkim.
Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich brały i biorą czynny udział w obchodach dożynkowych. Od 2002  do 2007 roku wykonany przez  nasze członkinie wieniec zajmował  pierwsze miejsca w konkursach gminnych i powiatowych. Wieniec wykonany w 2006 roku i biorący udział w konkursie wojewódzkim w Radziejowie został doceniony przez ówczesnego Ministra Rolnictwa - został zabrany przez gości z Warszawy do siedziby Ministerstwa. W tym miejscu należy docenić pracę Pani Janki Andruszkiewicz, mieszkanki Kołaczkowa, która jest główną autorką i wykonawczynią wieńców w ciągu ostatnich lat i które zawsze otrzymywały najwyższe lokaty w konkursach dożynkowych.

Odrębnym rozdziałem w działalności Koła jest Zespół śpiewaczy "Kołaczkowianki" - powstał w 2002 roku. Zespół śpiewa głównie  piosenki ludowe ale także okazjonalne autorstwa pani Helenki, członkini zespołu. "Kołaczkowianki" promują nasze Kołaczkowo na przeglądach, konkursach, dożynkach szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego. Występowały m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, Żninie, Golubiu Dobrzyniu, Sępólnie Krajeńskim, Nakle, Mroczy, Szubinie i w wielu sołectwach naszej gminy.
logowanie

Login:

Hasło:

zyczenia
ogloszenie

Autor: iwo

http://szubin.pl/rozklady-jazdy.html / Tutaj znajdziesz aktualny rozkład jazdy komunik. samochodowej - dzięki szubin.pl /

Dodaj ogłoszenie
rozklad

NAJBLIŻSZE AUTOBUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 05:00:00
NIE KURSUJE W NIEDZIELE I ŚWIĘTADOKĄD: KCYNIA,P.DW.
(PRZEZ SZUBIN, PL. KOŚCIELNY )
GODZINA: 06:10:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PI?TKU W DNI ROBOCZE


NAJBLIŻSZE BUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 05:26:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZEDOKĄD: SZUBIN
GODZINA: 06:28:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZE


Zobacz rozkład PKS/BUS
separator separator separator separator
Kołaczkowo 2008r.