naglowek
menu
menu
naglowek

O Kołaczkowie


Kołaczkowo to wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Szubin. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.

Usytuowana w północno - wschodniej części Pałuk.

Współrzędne geograficzne: 53° 01' N 17° 49' E

Przez Kołaczkowo przebiega droga krajowa nr 5 biegnąca z Bydgoszczy przez Poznań do Wrocławia. Wieś graniczy ze Stanisławką, Szkocją, Skórzewem, Zazdrością i Łachowem.

mapa W Kołaczkowie znajdują się następujące ulice: Leśna, Pałucka, Polna, Powstańców Wielkopolskich, Rzemieślnicza, Szkolna, Słoneczna, Ułańska, Św. Wojciecha.

Kołaczkowo do duża nowoczesna miejscowość ale również wieś z tradycjami i korzeniami rolniczymi.

Już na przełomie XIX-XX wieku w Kołaczkowie powstał folwark ziemski, którego budynki (w większości przebudowane) możemy oglądać do dziś. Majątek jest otoczony ze wszystkich stron polami, tylko od północnego wschodu jego granicę określa staw. W tym miejscu prawdopodobnie pierwotnie znajdował się park, który można było podziwiać z okien pałacu.

Przed i w czasie II wojny światowej właścicielem majątku był Niemiec Fritz Grünke. Po wojnie powstał tutaj samodzielny PGR. Obecnie - gospodarstwo rolne.

Kolejnym zabytkowym budynkiem w Kołaczkowie jest stuletni budynek starej szkoły.

Prócz historycznych obiektów architektonicznych w naszej miejscowości należy również wymienić obiekty przyrodnicze. Wśród nich na wyszczególnienie zasługują drzewa, które dziś, z racji swej wyjątkowości, pretendują do tytułu Pomnika Przyrody. Są to prawdopodobnie stuletnie: lipa rosnąca przy granicy folwarku oraz dąb rosnący przy budynku starej szkoły.

Kołaczkowo z lotu ptaka z 1995r.

kolaczkowo (kliknij, aby powiększyć)
kolaczkowo (kliknij, aby powiększyć)

Inną ciekawostką przyrodniczą jest źródełko położone na pograniczu Kołaczkowa i Stanisławki. Od dawien dawna ze źródełka wypływa krystalicznie czysta woda i aż dziw bierze, że nie jest to wytwór natury.

Natomiast na przeciwległym krańcu Kołaczkowa, na granicy z Zazdrością, płynie rzeka Gąsawka.

Kołaczkowo to jednak nie tylko przeszłość ale również przyszłość.

Nasza miejscowość , jedna z największych w gminie Szubin, posiada wiele walorów, które czynią ją atrakcyjną i przyjazną dla mieszkańców. Istnieje tu nowoczesna szkoła podstawowa i nowo wybudowany kościół. Znajduje się tu również boisko sportowe z zapleczem socjalnym, agencja pocztowa, stacja paliw i efektowna restauracja. Rozwinięta jest też branża handlowa i usługowa, gdzie mieszkańcy znajdują miejsca pracy. Wielu z nich prowadzi również własną działalność gospodarczą. Kołaczkowo ze względu na swoją lokalizację oraz posiadane możliwości rozwoju jest miejscowością bardzo interesującą - chętnie wybieraną na miejsce osiedlenia.

Usytuowanie wśród pól i lasów jest nie tylko urokliwe ale również wpływa korzystnie na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. I zapewne dlatego miejscowi, przyjaźnie nastawieni do ludzi i świata, tworzą zintegrowaną i pełną życzliwości społeczność.

logowanie

Login:

Hasło:

zyczenia
ogloszenie

Autor: iwo

http://szubin.pl/rozklady-jazdy.html / Tutaj znajdziesz aktualny rozkład jazdy komunik. samochodowej - dzięki szubin.pl /

Dodaj ogłoszenie
rozklad

NAJBLIŻSZE AUTOBUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 04:45:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZEDOKĄD: KCYNIA,P.DW.
(PRZEZ SZUBIN, PL. KOŚCIELNY )
GODZINA: 00:00:00
NIE KURSUJE 25.XII, 1.I, I 1 DZIEŃ WIELKIEJ NOCY


NAJBLIŻSZE BUSY


DOKĄD: BYDGOSZCZ
(PRZEZ RYNARZEWO)
GODZINA: 05:26:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZEDOKĄD: SZUBIN
GODZINA: 06:28:00
KURSUJE OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU W DNI ROBOCZE


Zobacz rozkład PKS/BUS
separator separator separator separator
Kołaczkowo 2008r.